Engelli İş Koçluğu

Her Engellinin Bir İş Koçu Var!

İŞKUR’un sunmuş olduğu hizmetlerin başında iş ve meslek danışmanlığı gelmektedir. “Her Engellinin Bir İş Koçu Olacak” anlayışıyla, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinin geliştirilmesi ve engelli bireylere yönelik “İş Koçluğu” modeli uygulamasının hayata geçirilmesine ilişkin 2018 yılında 8 pilot ilde başlatılan çalışmalara, süreç içerisinde diğer il müdürlüğü ve hizmet merkezleri de dâhil edilmiş olup mevcut durumda, 81 ilde 120 birimde Engelli İş Koçluğu hizmeti sunulmaktadır.

Engelli İş Koçluğu, engelli bireylerin istihdama geçişinde, istihdamda iken işe uyumlarının sağlanmasında ve sürdürülebilir bir engelli istihdamı sağlanması noktasında etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu çerçevede, engelli iş koçu olarak görev yapan iş ve meslek danışmanlarına, destekli istihdam modeli kapsamında verilen eğitimlerin yanı sıra işitme engelli vatandaşlarla yapacakları görüşmelerin daha etkin sürdürülmesi amacıyla “1. ve 2. Seviye İşaret Dili Eğitimleri” de verilmektedir.

Engelli bireylerimizin sürdürülebilir istihdamına katkı sunmak amacıyla Engelli İş Koçluğu uygulamasını yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.

Engelli İş Koçluğu Hizmetleri Kapsamında Engelli Bireylere;

  • İş arama becerileri ve mülakat teknikleri eğitimi,
  • Mesleki yönlendirme,
  • Aktif işgücü programlarına yönlendirme,
  • Açık işler hakkında bilgi verme,
  • Kamu veya özel sektörde işe yerleştirme hizmetleri sunulmaktadır.


Bu hizmetlere ilave olarak, engelli bireylerin ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi tespit ederek, işgücü piyasasına geçişlerine destek olup istihdamda kalmaları için izleme mekanizmaları oluşturulmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

İl Müdürlüklerimizin iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.