9.08.2019 17:16:50

Bakanımız Selçuk 81 İl Müdürlüğü Yöneticilerimizle Görüştü

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, video konferans yoluyla 81 ildeki yöneticilerimizle bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Yardımcımız Ahmet Erdem ve Genel Müdürümüz Cafer Uzunkaya’nın da katıldığı toplantıda, 2019 İstihdam Seferberliği, Kurumumuz hizmetleri ve hedeflerimiz ele alındı.

 

Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, İl Müdürlüğü yöneticilerimizle gerçekleştirdiği toplantıda konuşmasına İŞKUR çalışanlarının bayramını kutlayarak, görevlerinde gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ederek başladı. İŞKUR’un, 82 milyonun hayatına etki eden politika ve uygulamalarıyla her geçen gün işgücü piyasasındaki konumunu daha da güçlendirdiğini belirten Bakanımız Selçuk, “İŞKUR’un bu başarısında büyük payı olan tüm çalışma arkadaşlarımıza müteşekkirim. Geçtiğimiz yıl çok önemli çalışmalar ortaya koydunuz. Özel sektörde 1 milyon 240 bin işe yerleşmeye aracılık ettiniz. 500 bin kişinin daha iyi şartlarda istihdam edilmesi için mesleki niteliklerinin gelişmesine katkı sağladınız. Önümüzdeki süreçte en önemli gündemimiz istihdamın artırılması ve işsizlikle etkin şekilde mücadele edilmesi olacaktır. Bu nedenle İstihdam Seferberliği kampanyamızı sahada etkin şekilde yürütmemiz gerekmektedir. dedi.

 

“İlk 7 Ayda 839 Bin 327 İşe Yerleşmeye Aracılık Ettik”

 

İŞKUR çalışanlarının yoğun gayretleri neticesinde yılın ilk yedi ayında özel sektör işe yerleştirme sayısının 839 bin 327 olduğuna dikkat çeken Bakanımız Selçuk, şunları söyledi: “Sahada karşılaştığınız bunca zorluğa rağmen bu sayının geçen yılın aynı döneminin yüzde 26 üzerinde olması da bizler açısından son derece anlamlıdır, Kurumsal olarak yakalanan sinerjiyi yansıtmaktadır. Tüm personelimize gösterdikleri bu başarıdan dolayı teşekkür ederiz. İŞKUR’un, hedeflerle yönetim prensibini Kurumsal kültürünün bir parçası haline getirmiş olması da tüm birimlerin ortak bir payda etrafında kenetlenmesine katkı sunmaktadır. Her bir ilimizin üst politika belgelerinde yer alan hedeflerimizin yanı sıra Kurumsal hedeflerimize sunduğunuz katkıyı yakından takip ediyoruz. Özellikle son yıllarda özel politika gerektiren grupların istihdama kazandırılması noktasında büyük mesafeler kat ettik. Hedef grup odaklı çalışmaları önemsiyoruz. Bu yıl özel sektörde işe yerleştirmelerimizin; 273 bin 762’si kadınlar, 274 bin 687’si gençler, 149 bin 785’i ise üniversite mezunlarından oluşmaktadır. Özellikle üniversite mezunlarına yönelik hizmetlerinizi artırmanızı, bu konuda ilinizde iş birliklerinizi geliştirmenizi bekliyoruz. Üniversite mezunlarıyla iş birliğimizin artırılması için öğrencilik yıllarında bu gençlerle irtibat kurmayı önemsemeli ve hizmetlerimizi bu kişilere daha okul sıralarında iken tanıtmalıyız. Bu yılın ilk çeyreğinde düzenlediğimiz 137 İŞKUR KAMPÜSTE etkinliğimiz bu açıdan son derece başarılı bir uygulamamızdı. Sizlerin nezdinde tüm personelimize bu çalışmadan dolayı hassaten teşekkür ederim. Kampanya şeklinde yürüttüğümüz çalışmalar Kurumlarımızın, hizmetlerimizin bilinirliğine, ortak bir motivasyon ve sinerji oluşturulmasına büyük katkılar sağlamaktadır. Hedef kitle odaklı benzer etkinliklerin sayısını ve bu etkinliklerin kalitesini sürekli artırmalıyız. Ayrıca, üniversite öğrencilerimizin işgücü piyasasını tanımaları ve işverenlerle birebir temas kurabilmeleri açısından kariyer günlerinin üniversiteler işbirliğinde düzenlenmesini önemsemekteyiz. Aynı şekilde İstihdam Fuarlarımızda da sürecin tüm aktörlerinin desteğinin alınması oldukça mühimdir. Üniversiteli gençler tarafından Kurumumuzun tanınırlığına önemli katkı sunan bir diğer uygulamamız da Sosyal Çalışma Programımızdır (SÇP). SÇP’lerin gençlerin mesleki anlamda fayda kazanacağı alanlarda uygulanması titizlikle takip ettiğimiz bir konudur. Yüklenici Kurumlarla sürekli yakın irtibat halinde olmanız önemlidir.  Önümüzdeki yıl bu programımızın içeriğini daha da güçlendireceğiz, bu nedenle şimdiden ilinizdeki aktörlerle yapılabileceklere dair istişarelere başlamalısınız.”

 

“Engelliler ve Sosyal Yardım Alanlar Önemli Gündem Maddelerimiz Arasında”

 

Engellilerin sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesinin önemli gündem maddelerinden biri olduğunu kaydeden Bakanımız Selçuk, İl Müdürlüklerimizden engelli çalıştırma yükümlülüğü bulunan işverenlerimiz başta olmak üzere yaklaşım değişimini oluşturabilmek için işverenlerimize engelli istihdamı ve sağlanan destekler konusunda rehberlik etmelerini istedi. İl Müdürlüklerimizden sosyal yardım alanların istihdama kazandırılmasına yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile de yakın çalışmalar gerçekleştirilmesini beklediklerini ifade eden Bakanımız Selçuk geçimin sağlanmasında esas olanın çalışmak olduğunun altını çizdi.

 

Bakanımız Selçuk Aktif İşgücü Hizmetlerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz kurs ve programlara da değindi. Özellikle işbaşı eğitim programı, istihdam garantili mesleki eğitim kursları ve MEGİP kapsamındaki kurslara yılın kalan döneminde ağırlık verilmesini isteyen Bakanımız Selçuk, “Yılın ilk yedi ayında 237 bin 47 kişilik işbaşı eğitim programı düzenledik. Bu sayının 84 bin 408’inin imalat sektöründe düzenlenen programlar oluşturmaktadır. Her bir ilimizin bu konudaki hedefini gerçekleştirmesini hassaten talep ediyoruz. Özellikle, MEGİP kapsamındaki kursların düzenlenebilmesi için ticaret ve sanayi odaları ile iş birliklerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren işverenler ile iş birliklerinizi artırmalısınız. Özellikle tekno-kent ve teknoparklardaki işletmelerle geleceğin mesleklerine yönelik İEP düzenlenmesine ilişkin çalışmalar yapılmasını bekliyoruz” dedi.

 

Bakanımız son olarak İŞKUR’u daha ileriye taşımak adına tüm personelin fikir ve önerilerini beklediklerini belirterek, tüm İslam âleminin, ülkemizin ve İŞKUR çalışanlarının Kurban Bayramını tebrik etti.