İş Arayan

İş Arayan

İŞKUR'un hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabilmem için neler yapmalıyım?

İnternet üzerinden işlem yapabilmek için "iş arayan kaydı" oluşturmalısınız. İş arayan kaydı, sistem üyeliği anlamına gelmektedir ve sizin internet üzerinden, kendi adınıza işlem yapabilmenizi sağlayacaktır.

İş arayan kaydı oluşturduktan sonra, TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kurum hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.  İş arama ile ilgili olarak kendinize uygun iş ilanlarını sorgulayabilir, ilanlara başvuru yapabilir, başvurularınızı takip edebilirsiniz.
Sistem girişi, ekranın (web sayfasının) sağ üst köşesindeki "iş arayan girişi" bağlantısına tıkladıktan sonra, TC Kimlik numarası ve şifre girilerek yapılabilir.

İş arayan kaydımı nasıl oluşturabilirim?

Kurumumuza kayıt yaptırmak istemeniz halinde TC kimlik numaranızı gösteren bir belge ile Kurum birimlerine şahsen başvurabilir ya da www.iskur.gov.tr üzerinden internet aracılığı ile iş arayan kaydınızı "üye ol" bağlantısına tıklayarak veya "kısayollar" bölümünden "sistem / iş arayan üyeliği" bağlantısına tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Üyelik sırasında, TC Kimlik numaranızı bilmiyorsanız, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün (NVİ) sitesinden (üyelik ekranındaki bağlantıyı takip ederek) bulabilirsiniz. Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri kimlik paylaşım sisteminde doğrulanacaktır. Cep telefonu, elektronik posta adresi gibi iletişim bilgilerinizi ve belirlediğiniz şifreyi girerek kullanıcı kaydınızı tamamlamış olursunuz ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

Öncelikle kaydınızı yaparken tercih etmiş olduğunuz e-mail adresi veya cep telefonu numaranızın doğruluğundan emin olmalısınız. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin iseniz en yakın İŞKUR birimi ile şahsen veya telefonla bağlantı kurarak onay numaranızı alabilir ve "hesap etkinleştirme" işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Özgeçmiş düzenleme bölümünü nasıl doldurabilirim?

www.iskur.gov.tr  adresinde yer alan girişine tıklandıktan sonra, TC kimlik numarası ve şifre girilerek sisteme giriş yapılır.

Özgeçmiş menüsünden eğitim, iş tercihleri, deneyim gibi girilmesi gereken zorunlu ve isteğe bağlı bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girmeniz zorunludur. Birden fazla girilebilen bilgilerinizi girerken "ekle" komutunu kullanarak, her bir bilgiyi tek tek eklemeniz gerekmektedir. Örneğin: okul bilginizi girerken, bitirmiş olduğunuz her bir okulun (ilk, orta, üniversite, v.b) öğrenim seviyesi, adı, bölümü, başlama ve bitirme yıllarını girdikten sonra, "ekle" komutunu kullanarak kayıt bilgilerinize ekleyebilirsiniz. "ekle" komutunu kullanmadığınız takdirde, girmiş olduğunuz bilgiler kaydedilmeyecektir.

Eğer daha önce KPSS/EKPSS/YDS gibi ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınavlarına girmiş iseniz, “sınav bilgilerini getir” tıklandığında sonuçlarınız otomatik olarak sistem tarafından yüklenecektir.
En son sayfaya geldiğinizde (en son sayfanın adı "işlem sonu"dur), "kaydet" komutunu kullanarak, girmiş olduğunuz bütün bilgileri kaydedebilirsiniz. Böylece iş arayan kaydınız tamamlanmış olur.  

İŞKUR kaydımın geçerlilik süresi nedir?

İŞKUR kayıtlarının aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren 12 aydır. Bu sürenin sonunda aktif kayıtların pasife alınması sistemimiz tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Pasife alınmış olan kayıtlarınızı internet üzerinden veya kuruma şahsen başvurmak suretiyle aktife alabilirsiniz.

Sistemin oluşturduğu bilgilerle oluşan özgeçmiş haricinde, kendi hazırladığım özgeçmişi de sisteme yükleyebilir miyim ?

Microsoft word veya pdf formatında hazırlamış olduğunuz özgeçmişlerinizi “özgeçmiş – dosya ekleme” sekmesinden sisteme yükleyebilirsiniz.

Jpg veya gif formatındaki fotoğrafınızı ise;  “özgeçmiş – kişisel bilgiler” sekmesinden sisteme yükleyebilirsiniz.

İş ilanlarını nasıl görebilirim?

Ana sayfada "iş ilanları" sekmesi tıklanarak iş ilanlarının listelendiği sayfaya ulaşılır. Bu sayfada, mevcut iş ilanları, belirli kriterler girilerek sorgulanabilir.

İş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

İş arayan girişi yaptığınızda "bana uygun işler" bağlantısına tıklayarak ulaştığınız ekrandan, özgeçmişinizde girmiş olduğunuz bilgilere göre, size uygun olan açık işleri listeleyebilirsiniz. Açılan sayfada "ara" komutuna tıkladığınızda, size uygun işler sistemden sorgulanmış olacaktır. Çıkan listede, işgücü istemi numarasına tıkladığınızda, işgücü isteminin detaylı bilgisine ulaşabileceksiniz. İşgücü istemini inceledikten sonra, aynı sayfada "başvur" komutunu kullanarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tamamlandıktan sonra, işlemin tamamlandığına ilişkin bir mesaj verilir.
Başvurunuzun durumunu takip etmek için ise, "başvurularım" adımını kullanabilirsiniz.

Hangi ilanlara başvurduğumu nasıl görebilirim?

İş ilanlarına yönelik hareketlerinizi, "başvurularım" bağlantısına tıklayarak ulaşılan sayfadan takip edebilirsiniz.

Sisteme üye oldum. Ancak şifremi unuttum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

İş arayan girişine tıkladıktan sonra, "şifremi unuttum" kısayolunu kullanıp, kimlik bilgilerinizi doğrulayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.